Panele słoneczne to zaawansowana i nowoczesna technologia, z której korzystają przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Fotowoltaika dla firm oraz gospodarstw rolnych pozwala uniezależnić się od elektrowni, a co za tym idzie znacznie zaoszczędzić.
Dzięki temu, że panele można umieszczać zarówno na dachach (mogą być one płaskie oraz o dużym spadzie), jak i na gruncie, są one dostępne dla dużej grupy ewentualnych inwestorów. Dużo osób zastanawia się nad tym, jaki wpływ na fotowoltaikę ma pogoda. Dowiesz się tego, zapoznając z poniższym tekstem.
Jakie czynniki mają korzystny wpływ na panele
Fotowoltaika dla domu oraz firm niepodważalnie wpisuje się w panujące aktualnie trendy, które skupiają się na odnawialnych źródłach energii. Panele słoneczne, jako że wystawione są na ciągłe oddziaływanie warunków atmosferycznych, reagują różnie w zależności od czynników. Do tych pozytywnych można zaliczyć:
- deszcz – fotowoltaika najlepiej działa w pełnym słońcu, co nie oznacza jednak, że nie jest jej potrzebny również deszcz. Zmywa on często zabrudzenia, na które składa się kurz, czy też liście,
- wiatr – mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele fotowoltaika Śląsk mu zawdzięcza. Podczas upalnego lata chłodzi on panele, dzięki czemu lepiej one działają.
Negatywny wpływ na panele
Przy pozytywach zawsze pojawiają się minusy, których nie da się wyeliminować. Fotowoltaika również je posiada. Należy być ich świadom i się z nimi pogodzić, gdyż nie ma się na nie wpływu. Składają się na nie:
- wysoka temperatura – im więcej słońca i jego promieni, tym lepiej. Niestety, upalne dni też mogą dać w kość nowoczesnej technologii. Panele słoneczne działają na pełnych obrotach przy temperaturze 25 stopni. Jeżeli jest ona wyższa, wtedy ich wydajność trochę spada (na szczęście istnieją na rynku tz. panele o niskim stopniu rezystancji – oznacza to, że w niekorzystnych temperaturach niwelują znaczne straty),
- chmury – trochę wpływają na ilość wytwarzanej energii, jednak panele słoneczne potrafią sobie z nimi poradzić, gdyż wykorzystują promieniowanie podczerwone oraz ultrafioletowe – niezauważalne dla ludzkiego oka. Dlatego fotowoltaika jest tak wydajna.