Panele słoneczne - ich moc i cena
Panele fotowoltaiczne

Panele słoneczne – ich moc i cena

Odnawialne źródła energii w wielu przypadkach, takich jak fotowoltaika dla domu i firm, są w stanie uniezależnić dany obiekt od elektrowni, a co za tym idzie od wciąż wzrastających rachunków.

Poza takimi zaletami nie da się jednak ukryć, że panele słoneczne to konkretna i kosztowna inwestycja. Mimo tego, że na przestrzeni lat znacznie staniała, to i tak czasami zniechęca przez to potencjalnych inwestorów, którzy nie dostrzegają płynącej z niej długofalowej korzyści. Jakich więc cen można się spodziewać? Dowiesz się tego z niniejszego tekstu. 

Precyzyjne wyliczenia to podstawa 

Fotowoltaika Śląsk i związane z nią wydatki ściśle zależą od zapotrzebowania danego domku jednorodzinnego, firmy, czy też gospodarstwa rolnego. Wyliczyć można je z dotychczasowych rachunków za prąd, uwzględniając przy tym ewentualne jego wzrosty, które mogą być wynikiem przestawienia się z ogrzewania opałowego, na bardziej ekologiczne, czyli elektryczne.

Ponadto należy być świadomym tego, że panel zamontowany od strony południowej o mocy 1 kWp jest w stanie wytworzyć aż 1000 kWh (energii elektrycznej). Jeżeli zatem dany obiekt zużywa regularnie 6000 kwh, to inwestor powinien postawić na moc 6 kWp itd. 

Jak to jest z kosztami 

Fotowoltaika Kraków dla domu jednorodzinnego oraz firm jest kosztowną inwestycją, wspieraną przez liczne dofinansowania, o które warto zabiegać. Cena panelu słonecznego oczywiście waha się w zależności od jego mocy oraz producenta.

Należy jednak nastawić się na to, że panel o mocy 3 kWp może być wart od 13 do 20 tysięcy złotych, zaś jego odpowiednik 5 kWp to wydatek rzędu 20-30 tysięcy. Fotowoltaika dla domu jak widać nie jest tania, jednak w dzisiejszych czasach może zwrócić się nawet po upływie około 6-9 lat.