Rodzaje ogniw fotowoltaicznych
Montaż fotowoltaiki

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularna opcja. Fotowoltaika Sosnowiec to doskonała i przede wszystkim ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego źródła prądu. Panele fotowoltaiczne, które najczęściej montuje się na dachu zbudowane są z ogniw. To właśnie dzięki nim możliwa jest zamiana energii promieniowania słonecznego na prąd. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ogniw: monokrystaliczne oraz polikrystaliczne.

Czym charakteryzują się ogniwa monokrystaliczne?

Ogniwa monokrystaliczne wykorzystywane są powszechnie. To właśnie z nich najczęściej zbudowane są panele solarne. Ich cechą charakterystyczną jest ciemny kolor i jednolita struktura. To właśnie dlatego zbudowane z nich panele fotowoltaiczne prezentują się tak elegancko. Do wyprodukowania ogniw monokrystalicznych wykorzystuje się stopiony piasek krzemowy, do którego dodaje się bor.

Następnie oczyszcza się go i formuje w monokryształ, nadając mu kształt walca. Tak wykonany laser jest cięty na płytki o okrągłym kształcie. Aby nadal im formę zbliżoną do kwadratu, ścina się ich boki. Ogniwa monokrystaliczne cechuje się największą wydajnością. Ich produkcja jest jednak dość kosztowna, co sprawia, że panele fotowoltaiczne zbudowane z nich kosztują dużo więcej.

Czym charakteryzują się ogniwa polikrystaliczne?

Ogniwa polikrystaliczne cieszą się dużo większą popularnością. Ich produkcja jest zdecydowanie mniej skomplikowana, co przekłada się na ich cenę. Kosztują one mniej niż opisane wyżej ogniwa monokrystaliczne. Ich wadą jest mniejsza wydajność i nieco mniejsza trwałość. Jeśli chcemy, aby na naszym dachu znalazła się fotowoltaika Sosnowiec, musimy dokonać wyboru między panelami zbudowanymi z ogniw monokrystalicznych oraz polikrystalicznych.

Fotowoltaika dla domu to inwestycja, która naprawdę się opłaca. Decydując się na nią, można bardzo dużo zyskać. Rodzaj ogniw, z których mają być zbudowane panele solarne to ważny wybór, którego warto dokonać z pomocą fachowców.