Panele słoneczne - kiedy zwraca się inwestycja
Panele fotowoltaiczne

Panele słoneczne – kiedy zwraca się inwestycja

Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która pozwala pozyskiwać elektryczność z odnawialnych źródeł energii. Dzięki niej firmy, gospodarstwa rolne oraz domy jednorodzinne są w stanie nie tylko uniezależnić się od elektrowni (tym samym od podwyżek cenowych), ale i zwiększyć wartość swoich przybytków.

Nie da się ukryć, że fotowoltaika Kraków to kosztowne rozwiązanie, na które jednak można ubiegać się o dofinansowanie. W jakim przedziale czasu można spodziewać się zwrotu, związanych z nią kosztów? Mają na to wpływ różne czynniki, które wymienione zostały w poniższej treści.

Pogoda a fotowoltaika – wszystko ma znaczenie

Nie da się ukryć, że fotowoltaika dla domu, jak i obiektów firmowych oraz rolnych, wiąże się z niemałymi kosztami, zwłaszcza jeżeli jest mowa o dużych budynkach. Włożony w nią wkład zwraca się jednak, w zależności od różnych zmiennych, w przeciągu od 4 do 9 lat. Dużo w tym temacie ma do powiedzenia pogoda, a konkretnie liczba godzin, gdzie ogniwa wystawione są w pełnej okazałości na działanie promieni słonecznych (im jest ich więcej, tym lepiej).

Oczywiście fotowoltaika sprawdza się podczas pochmurnych dni, jednak ilość energii wytworzonej w takich warunkach jest o wiele mniejsza. Nie można zapomnieć ponadto o wpływie wiatru, zwłaszcza podczas letnich dni. Skutecznie chłodzi on panele, tym samym zwiększając ich efektywność. 

Sytuacja na rynku 

W obliczu wciąż rosnących cen na rynku fotowoltaika Kraków, Śląsk jest coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić duże pokłady gotówki. Im bardziej ceny za prąd wzrosną, tym szybciej zwróci się inwestycja. Fotowoltaika ponadto może okazać się świetnym sposobem na to, aby ogrzać dom, rezygnując przy okazji z kolejnych wydatków, związanych z zakupem drewna oraz węgla. Niepodważalnie jest to dodatkowy zysk, będący cegiełką, składającą się na zwrot zakupu ognisk słonecznych.