Zalety i wady fotowoltaiki
Panele fotowoltaiczne

Zalety i wady fotowoltaiki

Energia słoneczna uderzająca ma kolosalną moc – promieniowanie słoneczne w ciągu tygodnia przewyższa wszystkie znane obecnie światowe zasoby ropy, uranu i węgla łącznie. Ponadto energia słoneczna jest przyjazna dla środowiska, jej wytwarzanie nie generuje dwutlenku węgla (jak elektrownie cieplne).

Jest całkowicie bezpieczne dla promieniowania (w przeciwieństwie do elektrowni jądrowych) i nie generuje odpadów wymagających dalszej utylizacji (żużel i odpady radioaktywne). Dlatego energia słoneczna stała się ostatnio jedną z najaktywniej rozwijających się gałęzi przemysłu.

Instalacje fotowoltaiczne na Śląsku

Instalacje fotowoltaiczne Śląsk stają się coraz popularniejsze. Według prognoz już za kilka lat udział energii tego typu wzrośnie do 86% na całym świecie. Panele słoneczne Śląsk stają się popularne, gdyż światło słoneczne jest odnawialnym i praktycznie niewyczerpanym źródłem energii. Panele fotowoltaiczne Śląsk nie wytwarzają tzw. Gazów cieplarnianych, toksycznych składników ani zanieczyszczeń pyłowych. Instalacje fotowoltaiczne Śląsk nie powodują hałasu. Co więcej, fotowoltaika śląskie może służyć jako pomocnicze źródła energii elektrycznej.

Zastosowanie systemu fotowoltaicznego w połączeniu z farmą wiatrową i / lub małą elektrownią wodną pozwala na uniezależnienie się od publicznej sieci elektroenergetycznej. Jest to bezpieczniejsze niż korzystanie z jednego alternatywnego źródła energii elektrycznej. Typowa fotowoltaika Śląsk jest ważnym elementem długofalowej strategii mającej na celu zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie uzależnienia od nieodnawialnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej.

Wady małych systemów fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne Śląsk wytwarzają energię elektryczną wtedy, gdy są dostatecznie oświetlone. W miejscach, gdzie nie ma wystarczającego bezpośredniego nasłonecznienia, budowanie małych systemów fotowoltaicznych rzadko jest opłacalne. Instalacje fotowoltaiczne Śląsk, jeśli są pokryte śniegiem lub gruzem (na przykład opadłymi liśćmi), muszą być regularne czyszczone, w przeciwnym razie system nie będzie działał.