Jeszcze kilkanaście lat temu fotowoltaika dla domu była wręcz nieosiągalna dla większości społeczeństwa, a wszystko to przez związane z nią zatrważające koszty. Dzisiaj sytuacja ta wygląda diametralnie inaczej, a dzięki licznym dofinansowaniom można ubiegać się o wsparcie.
Panele słoneczne nie tylko pozwalają zadbać o otaczające nas środowisko (są bezpieczne dla zwierząt i roślinności, nie wprowadzają zanieczyszczeń do atmosfery), ale i znacznie wpływają na grubość portfela. Zapoznaj się z poniższym tekstem i przekonaj się, jak wygląda związany z fotowoltaiką Śląsk proces zakupu i instalacji.
Procesy związane z fotowoltaiką dla domów
Na samym wstępie warto jest zaznaczyć, że fotowoltaika dla domu skuteczna jest tylko wtedy, kiedy jest przemyślana, a cała instalacja precyzyjnie zainstalowana. Właśnie dlatego na początku trzeba nastawić się na odpowiednie przygotowania, które stanowią filar ofert, przygotowywanych przez specjalistyczne firmy. Składają się na nie:
- wyznaczenie powierzchni, na której mają znaleźć się panele słoneczne. Idealnie nada się do tego zarazem grunt, jak i dach (może być on bardzo pochylony albo znacznie wypłaszczony). W tym drugim przypadku specjaliści muszą określić jego stan oraz zdecydować się na to, jak ma przebiegać montaż. Jest to tak zwany audyt fotowoltaiczny,
- po takich oględzinach obiektu przygotowuje się dopiero projekt, w którym zawarta jest fotowoltaika dla domu. Jest on zawsze w pełni spersonalizowany, dzięki czemu odpowiada w na zapotrzebowanie elektryczne,
- ostatnim etapem jest sam montaż.
Jak to jest z wnioskami
Warto jest szukać dofinansowań (np. ‘Mój Prąd’), które chociaż w części pokrywają tego typu instalacje. Fotowoltaika dla domu dzięki temu szybciej się zwróci. Jeżeli ktoś nie wie jak podejść do związanych z nimi dokumentacji, warto w takim wypadku poprosić o pomoc firmę wykonawczą, która w tym temacie ma doświadczenie i często oferuje usługę tego typu.