Kiedy instalacja się zwróci?
Montaż fotowoltaiki

Kiedy instalacja się zwróci?

Fotowoltaika Gliwice to coś, co chce mieć każda osoba świadoma swojego wpływu na środowisko. Chociaż robimy to tylko pośrednio, nasz negatywny wpływ na naturę jest bardzo mocny, co potem odbija się rykoszetem na nas i na naszych dzieciach. Sęk w tym, że większość z nas mimo wszystko nie jest aż tak bardzo nastawiona na ekologię, by wykładać na nią wielkie pieniądze przez lata.

Na instalacje fotowoltaiczne zdecydujemy się chętnie, jeśli nam się to zwróci i tym samym będzie połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Tylko czy faktycznie takie instalacje się zwracają?

Jak to było kiedyś?

Dawniej faktycznie był z tym problem, ponieważ fotowoltaika Śląsk, z uwzględnieniem warunków w regionie, zwracała się przez 10-12 lat, a w tym samym czasie skuteczność instalacji drastycznie już spadała. Po 15 latach trzeba było wymieniać panele, a jeśli po drodze były jakieś kosztowne usterki, w najlepszym razie wychodziliśmy na zero. W takim ujęciu fotowoltaika Gliwice to faktycznie było przede wszystkim dbanie o środowisko, bo portfel wychodził na tym co najwyżej średnio. Współcześnie panele fotowoltaiczne to bardzo opłacalna inwestycja.

Rachunek ekonomiczny dzisiaj

Współczesna fotowoltaika to zupełnie inny świat. Instalacje nawet po 20 latach mają jeszcze około 80% sprawności, a nawet więcej, co sprawia, że świetnie na siebie zarabiają. W związku z wyższymi cenami prądu i tańszymi instalacjami oraz dopłatami do instalacji, fotowoltaika Małopolska spłaca się obecnie w 4 do 8 lat.

Wszystko zależ tutaj od tego, jak duża jest instalacja i ile prądu pobieramy. Nawet przy opcji 8 lat możemy spokojnie zakładać, że przez kolejne 15 lat będziemy czerpali czyste zyski. Jest to inwestycja po prostu fenomenalna.